Darázs fészek fajták: ezeket kell tudnod

Egy darázs fészek sokak számára ijesztő látványt nyújthat, pedig számos fajta létezik közöttük, és a legtöbb építményben békésen élnek a rettegett kártevők. A darázs fészek fajták különböznek méretben, anyag használatban, illetve elhelyezkedésben is. A következő cikkben a leggyakoribb fészek típusok kerülnek előtérbe. Most mindent megtudhatsz ezekről a különleges építményekről!

Mi szüksége van a darazsaknak fészekre?

A darazsak azért építenek fészket, hogy kolóniákban éljenek, és megvédjék a fiatal darazsakat.

A darázs fészek ideális védett helynek számít a darazsak számára, ahol a fiatalabb példányok zavartalanul felnőhetnek.

A szociális darazsak építik a legösszetettebb fészkeket, így a darázs fészek fajták igen változatosak lehetnek.

A társas fészekben élő összes darázs együtt dolgozik a fiatal darazsak gondozásán és a fészek javításán. A társas darazsak gyakran gyűjtik össze az élelmet, és viszik vissza a fészekbe, főként azért, hogy a fiatal darazsak táplálékául szolgáljon.

Hogyan és miből épül fel a darázs fészek?

A darázs fészek fajták környezettől függően változóak lehetnek. Az európai darázsfajok általában papírszerű anyagból építik fel fészkeiket, amelyet saját nyáladagjukból és rágott fából állítanak elő. Ezzel szemben az ázsiai darázsfajok általában fából és növényi rostokból építik fel fészkeiket.

A darázs fészek építése kolóniánként történik, ahol az egyes darazsak különböző feladatokat látnak el az építés során. A fészket a darázskirálynő építi fel, majd a dolgozók tovább építik és karbantartják azt. A fészkek általában egy vagy több sejtet tartalmaznak, amelyekbe a királynő tojásokat rak. Amikor a tojások kikelnek, a dolgozó darazsak etetik az utódokat és folytatják a fészkek építését és karbantartását.

A fészkek vékony papírszerű szerkezetek formájában jelennek meg. Minden darázs fészek faanyagrostból készül, amelyet hatszögletű, egymás mellé helyezett csőszerű cellákba formáznak.

A darázs fészkek állapota évről évre romlik, így a darazsaknak újakat kell építeniük.

A fészkek építésének ütemezése az egyes darázsfajoknál hasonló.

A darázs királynő tavasszal kikel a téli álomból, és azonnal új fészket és új kolóniát hoz létre. A fészkek a legnagyobb aktivitást januártól- áprilisig tapasztalják, amikor már teljesen kialakultak. A darázs királynő több tíz kilométert is képes repülni, hogy megtalálja a fészek megfelelő helyét.

Miután a királynő felépítette a fészket, minden egyes hatszögletű cellába tojásokat rak. Ezek a tojások néhány nap alatt lárvává alakulnak, és végül kifejlett egyedekké bábozódnak. A kifejlett darazsak kikelése akár 48 napig is eltarthat.

A királynő a tél folyamán elrepül, hogy tavasszal előbújjon és új fészket hozzon létre.

Hová építenek a darazsak szívesen fészket?

A darazsak a fajtájuktól és az élőhelyüktől függően különböző helyeken építenek fészket. A földbe ásott fészkek általában azoknál a fajoknál fordulnak elő, amelyek a talajban élnek, mint például a földi darazsak és a mezei darazsak. A faodúkban és a fatörzsekben épített fészkek leggyakrabban a fákban élősködő darazsaknál fordulnak elő. Az épületekben található fészkek jellemzően az európai darazsaknál fordulnak elő, mivel ezek a fajok inkább városi környezetben élnek.

A darazsak jellemzően olyan helyeket keresnek, ahol védettek az időjárástól és a ragadozóktól, és könnyen hozzáférhetnek élelemforrásokhoz, például a virágokhoz és az édes nedvekhez. Gyakran előfordul, hogy a darazsak az emberi lakóhelyek közelében építenek fészket, például a tetőn, az eresz alatt, a falakban vagy a föld alatt található helyeken.

Gyakori darázs fészek fajták Magyarországon

Magyarországon többféle darázsfaj él, így a darázs fészek fajták rendkívül változatosak hazánkban. Az alábbiakban felsorolunk néhány gyakori darázs fajtát, amelyek fészkeit Magyarországon gyakran megtalálhatjuk:

Lódarázs

A lódarázs fészke általában kicsi, papírszerű anyagból készül, amelyet a lódarázs maga készít a megrágcsált fadarabokból és növényi rostokból. A fészket a földön, faágakon, épületeken vagy más felszíneken lehet megtalálni, és általában gömb alakúak vagy függőleges formájúak.

A lódarazsak általában több fészket is építenek, amelyeket kisebb méretűekre osztanak fel, hogy azokat könnyebben áthelyezhessék, ha szükséges. A fészek alakja és mérete fajtól függően változhat, de általában 5-30 cm átmérőjű.

Fészke többrétegű, és egy központi kamrából, valamint a körülötte lévő pete- és táplálék kamrákból áll. A lódarazsak a fészekben élnek és dolgoznak, és többnyire egy kolónia tagjai. A fészket általában a királynő építi fel, majd a dolgozó lódarazsak folytatják az építkezést és a karbantartást.

Fontos megjegyezni, hogy a lódarazsak fészke veszélyes lehet az emberek számára, mivel ha megzavarják őket, agresszívak lehetnek! Ha egy lódarázs fészket találsz otthonod közelében, érdemes szakember segítségét kérni a biztonságos eltávolításához!

Német darázs

A német darázs (Vespula germanica) fészke általában nagyobb méretű, mint a többi darázsfajé, és általában föld alatti üregekben vagy épületekben, falakban, faodvakban található. A fészeket általában a királynő építi fel, majd a dolgozó darazsak folytatják az építkezést és a karbantartást.

A német darázs fészke jellemzően gömb alakú, és papírszerű anyagból készül, amelyet a darazsak rágcsált fadarabokból és növényi rostokból állítanak elő, így a darázs fészek fajták között kiemelkedő. A fészek mérete általában 20-40 cm átmérőjű lehet, és általában többrétegű. Egy központi kamrából és a körülötte lévő pete- és táplálékkamrákból áll.

A német darazsak általában nagyobb kolóniákat képeznek, mint más darázsfajok, és a fészekben akár több száz darázs is élhet. Ha a fészket zavarják vagy fenyegetik, a német darazsak agresszívek és támadóak lehetnek, és szúrással védekeznek.

Ha egy német darázs fészket találsz otthonod közelében, érdemes szakember segítségét kérni a biztonságos eltávolításához. A fészek eltávolítása nagy kockázatot jelenthet azok számára, akik nem rendelkeznek megfelelő védőfelszereléssel és tapasztalattal.

Kecskedarázs

A kecskedarázs fészke jellemzően kicsi és gömb alakú, és általában a faágakon vagy az épületek falain található. A fészket levelekből, fadarabokból és növényi rostokból készítik. A kecskedarázs fészke magasan helyezkedik el, átmérője pedig 10-15 cm.

A kecskedarazsak kisebb kolóniákat alkotnak, mint a többi darázsfaj, és csak néhány tucat darázs él egy fészekben. A fészkek általában csak egy rétegűek, és egy központi kamrából, valamint a körülötte lévő pete- és táplálékkamrákból állnak.

A kecskedarazsak hamar támadnak, ha fenyegetve érzik magukat. Érdemes ezért körültekintően közelíteni hozzájuk.

A darázsfészek veszélyes, légy óvatos!

A darázsfészek fajták közül számos igen veszélyes lehet, mivel a darazsak képesek agresszívan védekezni a fészküket fenyegető személyekkel vagy állatokkal szemben. Ha valaki közel merészkedik a fészekhez, vagy megpróbálja eltávolítani a fészket, a darazsak támadást indíthatnak és szúrásokkal védekezhetnek.

A darazsak szúrása fájdalmas lehet, és sokan érzékenyek lehetnek a darázsméregre, ami allergiás reakciókat okozhat, például csalánkiütést, légzési nehézségeket, duzzanatot és életveszélyes anafilaxiás sokkot. Az anafilaxiás sokk azonban nagyon ritka, de azoknak, akik allergiásak a darázsméregre, életveszélyes lehet.

Azt javasoljuk, hogy kerüld a közvetlen érintkezést! Tovább infó: darázsfészek eltávolítása

Ha profi segítség kell…

A darázs fészek felszámolása potenciálisan veszélyes feladat, amely szakértelmet és megfelelő felszerelést igényel. A kártevőirtó szakértők azonban képesek azonosítani a darázs fészek fajták jelentős részét, és megfelelő módszert alkalmazni a fészek eltávolítására.

Az időben és szakszerűen végzett darázs fészek eltávolítás megóvja otthonodat az esetleges inváziótól.

Segítségre van szükséged a darázsirtáshoz? Vedd fel velünk a kapcsolatot még ma, és mi 24 órán belül visszahívunk!

Hívjon most