Madarak elleni védelem

A védekezés megtervezésének alapja a gyakran csak távcső segítségével végzett és jegyzőkönyvileg rögzített, alapos felderítés, amely megköveteli:

  • a kérdéses madárfaj:
    • számának, kártételének és ártalma kiterjedésének becslését;
    • aktivitásának, napi ritmusának, táplálkozási, ivási, pihenési, fészkelési szokásainak, illetve pihenő, táplálkozó és vándorlási helyeinek megfigyelését;
    • élelemhez és ivóvízhez jutási lehetőségének megállapítását, továbbá
  • a jellegzetes környezeti körülmények (pl. épületek jellegének és szerkezetének) ismeretét.

A védekezés lehetőségei közül az alábbiak állnak rendelkezésre.

Közegészségügyi előírások betartása

Az elengedhetetlen tisztaság, a táplálékként szolgáló szemét gondos összegyűjtése és zárt tárolása, a tároló és szállító eszközök, konvejorok és környezetük tisztán tartása, a rakodás és tárolás során keletkező táplálékként alkalmas hulladékok, vagy szóródott élelmiszer megszüntetése.

Fészkelési és környezeti körülmények megváltoztatása

A műszaki hiányosságok pótlása, fészkelő és pihenő helyeik megszüntetése, illetve élelmük és ivóvizük megvonása által jelenlétük megakadályozható.

Jelenlétük és megtelepedésük esetén a Bla-tox Kft az alábbi technológiákat alkalmazza:

Huzalozás

Az épülethomlokzati osztó-, szemöldök- és ablakpárkányok védelmére szolgáló vékony, korróziónak ellenálló, nagy húzószilárdságú, rozsda-mentes, feszített wolfram-, acél vagy nikkelszál huzalok galambok távoltatására alkalmazhatók.

Csapdázás

Többféle formában áll rendelkezésre, és mindig a madár táplálkozási és/vagy pihenőhelyén, naptól, esőtől védett területen kell elhelyezni.

Működési elve, hogy a madarak csoportos táplálkozási szokásait kihasználva a csapdákba elhelyezett élelem (általában búza, illetve a városokban szokásos táplálékuk: kenyér, ételmaradék) és víz elfogyasztása érdekében belerepülnek, így a területet rendszeresen látogató egyedszám gyérítését teszi lehetővé. Új kihelyezéskor célszerű 1 hétig nyitva hagyni, hogy megszokják.

Néhány egyedet vízzel és táplálékkal együtt a csapdában célszerű hagyni, mint bizalomgerjesztő „csali”, jelezve a társaknak, hogy nincs veszély és így fel lehet gyorsítani a napi befogott egyedek számát. A csapda rendszeres ellenőrzést igényel és a befogott egyedek a lehető leghamarabb történő elszállításáról gondoskodni szükséges.

madarak elleni védelem

Távoltartás – Riasztás

Hanghatás

A nagyfrekvenciájú hullámokat, illetve (a galambok ellen hatástalan) ultrahangot kibocsátó berendezések közös tulajdonsága, hogy a csak hosszú idő (több nap) után érvényesülő hatásuk eléggé kétséges. Leginkább a verebek ellen váltak be. Kétségtelen tény, hogy a hangos zajokhoz (pl. az ágyúzás hangjához) a madarak hamar hozzászoknak.

Az sem hagyható figyelmen kívül, hogy ezek a hangok az emberek számára sem közömbösek, sőt kifejezetten kellemetlenek. Ennek oka az, hogy a madarak is az emberi fül által felfogható hangfrekvenciára érzékenyek, tehát ha a hanghatás az embereket nem zavarja, a madarakra is hatástalan.

A Blatox Kft. az alábbiakat tekinti irányadónak

  • 348/2006. (XII. 23.) Korm. rendelet a védett állatfajok védelmére, tartására, hasznosítására és bemutatására vonatkozó részletes szabályokról
  • 13/2001. (V. 9.) KöM rendelet a védett és a fokozottan védett növény- és állatfajokról, a fokozottan védett barlangok köréről, valamint az Európai Közösségben természetvédelmi szempontból jelentős növény- és állatfajok közzétételéről
  • A madárgyűrűzés szakmai és etikai szabályzata

Forrás: Országos Epidemiológia Központ módszertani levele Az ember környezetében élő egyes madarak (parlagi galamb, házi veréb, seregély) elleni védekezésről. Epinfo 2006; 5 különszám

    Árajánlatkérés


    35 év

    tapasztalat

    24/4

    órás kiszállás

    Teljes körű

    garancia

    Hívjon most