Kecskedarázs, a kellemetlen vendég

A kecskedarázs (Vespula vulgaris) rossz hírneve ellenére fontos beporzó és kártevőirtó. Nagy csoportokban él a házak, illetve tetők réseiben, és „papírból” épített fészkeket készít, amelyeket a királynő alakít ki. Magas energiatartalmú táplálékkal, például nektárral, rothadt gyümölcsökkel és cukros ételekkel táplálkozik, míg kicsinyei apró rovarokkal.

A kecskedarázs a leggyakoribb fajta az emberrel kapcsolatba kerülő darázsok közül. Kellemetlen vendég, viszont rendkívül hasznos az élővilág számára. Ismerkedj meg vele közelebbről is!

A kecskedarázs kinézete

A kecskedarázs teste fekete-sárga csíkos, és a mellkas, valamint a has közötti „derékrész” jól látható. Arcán jellegzetes fekete „horgony” jel található. Hazánkban több olyan társas darázsfaj is él, amelyeket csak az arcuk mintázata alapján lehet megkülönböztetni – már ha van kedved ilyen közel kerülni hozzájuk!

Hogyan néz ki a kecskedarázs királynő?

A kecskedarázs királynő lényegében a fészek vezetője, és fő feladata a tojásrakás. Megjelenésében is azonnal megmutatkozik, hogy ő áll a kolónia csúcsán. Élénksárga és fekete csíkokkal, háromszög alakú fejjel, jellegzetes „derékkal” és éles, hegyes fullánkkal rendelkezik. A darázs királynő megjelenésében nagyon hasonlít a dolgozókra, méretét tekintve azonban hosszabb. A királynők általában 2-2,5 cm, míg a dolgozók mindössze 1,2-1,7 cm hosszúságúak, így méretükben jelentős a különbség. Tehát, ha egy nagyobb méretű darazsat látsz a kertedben, aki éppen a fészkén munkálkodik, akkor szinte biztos lehetsz benne, hogy egy királynővel van dolgod.

A kecskedarázs fészek

Az euszociális darazsak együtt élnek egy fészekben. Az euszociális jelentése, hogy a fészekben olyan csoportok vannak, amelyek a nem szaporodó munkás darazsakból, a szaporodó egyedekből és egy tojást hordozó királynőből állnak.

Minden szociális darázs- beleértve a kecskedarázs is- valamilyen rostból építi a fészkét. A darazsak fát és növényi rostokat rágnak, hogy nyálukkal összekeverve építőanyagot készítsenek fészkükhöz. Ez az anyag egy papírszerű szerkezet. A fészek elhelyezése a darazsak fajtájától függ.

A kecskedarázs fészke cellasorokból épül fel, amely a méhek fészkére hasonlít. A darazsak ezekbe a cellákba rakják le tojásaikat. Később a lárvákat ugyanabban a cellában tartják és táplálják, amíg kifejlett darazsá nem fejlődnek.

A darázsfészek azonosítása

Ha van egy darázsfészek az kertedben, akkor a darazsak számának hatalmas növekedését veheted észre. Ahhoz, hogy megtaláld az otthonukat, egyszerűen követheted a darazsakat biztonságos távolságból. Ne feledd, hogy ne menj túl közel hozzájuk! A kecskedarázs előszeretettel fészkel a hatalmas repedésekben. A fészkek lehetnek a veranda alatt vagy a tető és a ház falai közötti repedésben. Különösen a tetőn lévő fészkek potenciális bejutási pontot jelenthetnek a darazsak számára az otthonodba.

A darazsak rendkívül agresszívek, ha a fészkükről van szó, így ezt vedd figyelembe!

Életmódja és táplálkozása

A darazsak étrendje fajonként változik. A legtöbb esetben a darazsak a lárváikat az általuk megölt és feldarabolt rovarok darabjaival etetik, de a kifejlett egyedek nektárból, levéltetvek mézharmatából vagy a lárvák által termelt cukros folyadékból származó cukorral táplálkoznak. A legtöbb darázsfaj, -mint a kecskedarázs is- valójában parazita rovar, ami azt jelenti, hogy más rovarok belsejébe rakják petéiket, és ritkán zavarnak meg minket, embereket. A leggyakrabban társas darazsakkal találkozhatsz -olyanokkal, mint amilyen a kecskedarázs is- , akik az emberi táplálék után kutatnak.

A darazsak hasznosak az ökoszisztéma számára, mivel szabályozzák a rovarpopulációkat, de az emberek félnek tőlük erőteljes csípésük miatt. Nem véletlen, hogy a legtöbb ember aggódik a darazsak elleni védekezés miatt, amikor látják ezeket a kellemetlen vendégeket otthonuk vagy kertjük körül, esetleg darázsfészket észlelnek.

A kecskedarázs csípése

A darázscsípések gyakoriak, különösen a melegebb hónapokban, amikor az emberek hosszabb ideig tartózkodnak a szabadban. Kellemetlen lehet, de a legtöbb ember gyorsan és szövődmények nélkül felépül.

A darazsak, akárcsak a méhek és a lódarazsak, önvédelmi céllal rendelkeznek fullánkkal. A darázs fullánkja mérget (mérgező anyagot) tartalmaz, amely a csípés során átterjed az emberre.

A kecskedarázs mérge még beékelődött fullánk nélkül is jelentős fájdalmat és irritációt okozhat. Súlyos reakciót is kiválthat, ha allergiás vagy a méregre. Mindkét esetben fontos az azonnali kezelés a tünetek és a szövődmények enyhítése érdekében.

A darázscsípés megelőzéséről és kezeléséről egy másik cikkünkben olvashatsz részletesen.

A kecskedarázs irtása

Először is: Ne csapkodd őket! Ha megütöd a darazsat, az olyan feromonokat bocsát ki, amelyek a többi közeli darazsat arra késztetik, hogy fenyegetésnek tekintsenek téged. Pontosan ez az, amit nem akarsz, hogy megtörténjen!

Ha előre dolgozol, és megpróbálod megakadályozni a fészek kialakulását, megpróbálhatsz egy hamis fészket felállítani, hogy megakadályozd a valódi fészek létrejöttét (a darazsak territoriálisak). Ha már van egy fészked, amitől meg kell szabadulnod, először is fel kell mérned a fészek méretét. Kicsi (csak néhány tucatnyi sejtből áll)? Ha igen, akkor öltözz be (hosszú ujjú, zokniba dugott nadrág, fejháló, kesztyű), és a leghűvösebb napszakban verd le a fészket, és pusztítsd el. Ha nagyobb a fészek, és úgy érzed, hogy nem tudod biztonságosan eltávolítani, akkor mindenképp bízd szakemberre a darázsirtást!

Ha a kecskedarázs fészek az ingatlan egy olyan részén található, ahol nem jelent kockázatot, és nem fogod megzavarni, akkor dönthetsz úgy is, hogy békén hagyod.

Gyakori kérdések a kecskedarázsról

Hogyan néz ki a kecskedarázs?

A kecskedarázs arcán elülső részén általában egy horgony alakú fekete jel található. Teste fekete-sárga csíkos, és a mellkas, valamint a has közötti derékrész jól látható.

Hogyan kezeljük a kecskedarázs csípését?

Szedj paracetamolt vagy ibuprofent fájdalomcsillapításra szükség szerint. A bőrpír, viszketés és duzzanat enyhítésében segíthet, ha a csípés helyére Fenistilt kensz.

Mit eszik a kecskedarázs?

A kecskedarázs magas energiatartalmú táplálékkal, például nektárral, rothadt gyümölcsökkel és cukros ételekkel táplálkozik, míg kicsinyeik apró rovarokkal.

 

Segítségre van szükséged a darázsirtáshoz? Vedd fel velünk a kapcsolatot még ma, és mi 24 órán belül visszahívunk!

Hívjon most