Önök kérdezték, Mi válaszolunk!

Gyakori kérdések csótányirtással kapcsolatban

A csótányirtás nélkülözhetetlen és De, minden tévhittel ellentétben, ki lehet írtani. Az összes kártevő elölhető, azonban ebben az esetben nem elhanyagolható szempont a visszafertőződés valószínűsége. A kiterjedt irtás sikere csak az abban résztvevők elszántságán múlik. Példaként felhozható egy társasház és egy különálló egység, például családi ház rovarmentesítése. Természetesen, amíg és amennyiben egy társasház lakóközössége nem tud összehangoltan fellépni a csótányok ellen, addig a családi ház műszakilag elkülönült, így a szomszédból való visszafertőződés lehetősége 0. Amennyiben egy társasházra is úgy tekintünk, mint önálló egységre, és a lakóközösség egy emberként kiveszi a részét a rovarok elleni védekezésben, semmi különbség nincs.

A csótányirtás is Igen; mint ahogy a festés, parkettázás, villanyszerelés is. Ettől még azonban a felsoroltak mindegyike szakma, ahogy a kártevőirtás is az. Ráadásul, a szakképzett személyek eszköztára lényegesen bővebb, az általuk felhasználható anyagok professzionális felhasználásra lettek kialakítva.

A csótányirtás a lakótérben alapvetően nem kell, ennek ellenére javasoljuk. A csótány igen gyors állat, saját lábán (ún. aktív úton) is képes vándorolni, a lakás pontjai között lévő távolság legyőzése nem akadály a számukra.

A csótányirtás megrendelésekor a megrendelővel egyeztetésre kerül minden olyan információ, amely a kártevőirtást befolyásolhatja. Ekkor kerül kiválasztásra az irtási technológia is, amely az előkészületeket is meghatározza. Mivel minden terület más és más és a módszerek is különbözőek, így nehéz általánosságokban gondolkodni. Alap felvetésként elmondható, hogy minden olyan dolgot, amely emberi fogyasztásra kerül, ezek akár az élvezeti cikkek is lehetnek, el kell távolítani a kezelés alá vont területről, vagy megfelelő letakarásukról gondoskodni szükséges, de egyes módszerek esetén, például gélezés, előkészületekre nincs szükség.

Amennyiben, a csótányirtás permetezéssel történt, a legfontosabb dolog a nedves takarítás mellőzése. Mivel a felhasznált rovarirtó készítmények vízoldékonyak, a felmosás illetve egyéb nedves takarítás a rovarölő hatásukat megszűnteti. Ez nem jelenti azt, hogy sehol sem takaríthatunk. Száraz takarítást, például portörlés, seprés nyugodtan végezhetünk. Fontos, hogy minden olyan felületet, amellyel emberi fogyasztásra szánt dolgok érintkezhetnek, a használat előtt mosószeres vízzel le/el kell mosni. A megfelelő irtási módszer kiválasztása meghatározza a kezelés utáni teendőket, melyről minden esetben, a munka végeztével tájékoztatást adunk.

A rovarok elleni védekezés, így a csótányirtás is a tevékenység szempontjából kétfelé bontható: rovar irtásra, és mentesség fenntartásra. A csótányirtás minden esetben legalább két kezelésből áll, a két kezelés közötti idő hossza az ellenfél biológiáján alapul. Ökölszabályként német csótány esetén a második kezelés 6 hétre, míg konyhai csótány esetén 8 hétre követi az elsőt. A sikeres irtás utáni mentesség fenntartására tapasztalataink alapján az évi négyszeri, negyedévenként végzett csótányirtás elegendő és javasolt.

Gyakori kérdések ágyi poloska irtással kapcsolatban

A kérdés megválaszolásához, hogy kell-e ágyi poloska irtás előbb szükséges, hogy ismerje meg a kártevőt. Ennek érdekében, olvassa el a honlapunkon az ágyi poloskával kapcsolatos leírásunkat. Amennyiben, 3-4 naponként, vagy akár minden reggel csípésekre ébred, indokolt átvizsgálni az ágyat és környezetét. Legyen figyelemmel az ágy szerkezetének csapolásaira, összeeresztéseire, repedéseire, kárpitszegéseire, illetve az ágy környezetében található konnektorokra, képekre és képkeretre. Amennyiben, akár magát az ágyi poloskát, akár annak vedlett bőrét, ürülékét (apró fekete pontok, frissen kenődnek) vagy petéit (sárgásfehér) megtalálja, a feltevés bizonyítást nyert.

Az ágyi poloska irtás nem olyan egyszerű, erre a kérdésre nem lehet igennel vagy nemmel felelni. Nagyon sok múlik a körülményeken, de általánosságban elmondható, hogy mire egy laikus felfedezi, hogy miről van szó, általában már a házilagos megoldások, és a kereskedelemben kapható készítmények használata nem vezetnek eredményre. Mindazonáltal egy időben felfedezett kezdődő fertőzöttség esetén nem kizárt a siker. Itt fontos megjegyezni, hogy egy házilagos irtás esetenként többe is kerülhet, mintha szakember végezné a kezelést. Egy normális irtás esetén 5-10 liter munkaoldal kerül kijuttatásra a kezelendő felületekre. Egyszerű számítás szerint ez minimum 10-20 flakon használatra kész rovarirtó szer mennyisége. 2000 Ft/flakonnal számolva, az irtásunk összege 20 000-40 000 Ft és korántsem biztos, hogy a megfelelő helyekre juttattuk ki az irtószert. Érdemes tehát végig gondolni, hogy belevágunk-e mi magunk.

Az ágyi poloska irtás a Magyarországon engedélyezett gázokkal nem hajtható végre. Számtalan olyan engedélyezési, biztonsági és technikai akadálya van, melyet figyelmen kívül hagyni nem lehet. Az Országos Epidemiológiai Központ által időszakosan kiadott Tájékoztató az engedélyezett irtószerekről és az egészségügyi kártevők elleni védekezés szakmai irányelveiről” c. kiadvány pontosan leírja az ágyi poloska ellen alkalmazható irtószereket és módszereket, melyek szakszerű és megfelelő gyakorlattal végrehajtott alkalmazása esetén nincs is szükség gázok használatára.

Első és legfontosabb dolog, hogy az ágyi poloska irtás előtt meg kell találjuk a fertőzés okát, vagyis, hogy miként került a környezetünkbe. Ha ezt tudjuk, akkor a visszafertőződés esélyét minimalizálhatjuk. A háziállatok, házi kedvencek elhelyezését megoldani, vagy megfelelő védelmükről gondoskodni kell. Egy garnitúra tiszta ágyneműhuzatot átvasalni, és közvetlenül a vasalás után még melegen egy szemeteszsákban lezárva elő kell készíteni, mert ez lesz az a huzat, amit irtás után az ágyneműre fel lehet húzni. Ezen kívül más előkészületet nem igényel az általunk végzett ágyi poloska irtás. Ahogy mondani szoktuk: ’ahogy az ágyból kikelnek, hagyjanak úgy mindent’. Gyakran találkozunk azzal a segítő szándékból elkövetett pakolással, ami nekünk annyira segítség, mint a Sport Szelet reklámjaiban látható színes bőrű férfié… Sokkal jobban látjuk az ágyi poloskák árulkodó jeleit, ha mi magunk pakolhatjuk a berendezési tárgyakat.

Az első ágyi poloska irtás, kezelés általában javaslatunk alapján a reggeli órákban történő munkavégzéssel történik, mivel az alkalmazott kombinált eljárás (permetezés és ködképzés) miatt a lakásnak az irtást követően 6 órán keresztül üresen kell maradnia. Sem ember, sem háziállat nem lehet bent, ez alól kivételt képeznek az akváriumok, aminek a levegőztető berendezését az irtás idejére ki kell kapcsolni. A kezelés során különös figyelmet fordítunk az ágyakra olyannyira, hogy az esetek nagy többségében a szétszedhető ágyakat szét is szedjük. Az ágyneműtartók tartalmát kivesszük, a falon lévő képek, esetleg polcok is leakasztásra kerülnek. Az ágy melletti szekrények mozgatásáról, esetleg kipakolásáról a körülmények ismeretében döntünk. A második kezelés alkalmával a ködképzésre már nincs szükség, így a lakást sem kell elhagyni.

Gyakran halljuk, hogy mások tolerancia, vagy éppen rezisztencia kialakulására hivatkozva állítják, hogy nem sikeres az ágyi poloska irtás. Azonban 34 éves szakmai pályafutásunk alatt egyetlen olyan esettel sem találkoztunk, ahol igazoltan ezen okok álltak volna a háttérben.

Gyakori kérdések darázsirtással kapcsolatban

A darázsirtás a repkedő egyedek megfigyelésével és a darázsfészek felkutatásával kezdődik. A darazsak minden esetben kötődnek a fészekhez, azonban a fészek nem biztos, hogy az éppen előttünk repkedő egyedek közvetlen közelében van. A darazsak a fészküktől 1,5-2 km távolságba is elmerészkednek élelemszerzés céljából. A repkedő egyedek ellen, fészek hiányában tenni sok mindent nem lehet. A fészek kezelése vezethet a teljes populáció kiirtásához. A helyszín ismerete nélkülözhetetlen, amelyet a megrendelő ismer a legjobban, így a közreműködése létfontosságú. Ha látható a fészek, nyert ügyünk van, hiszen ez esetben a kezelés egyszerű. Ha a fészek nem látható, azonban észlelhető a darazsak jelenléte és azok mozgása egy helyre koncentrálódik, azaz egy helyről látjuk őket előjönni, majd oda visszatérni, akkor egy ún. röplyukkal lehet dolgunk. Ebben az esetben a fészek a röplyuk túl oldalán, rejtve van. Ekkor sincs nagy probléma, mert a röplyukon keresztül is elvégezhető az eredményes kezelés.

Igen, a darázsirtás elvégezhető, viszont előtte azonban a telefonját helyezze hívás kész állapotba, és a kijelzőre írja be: 112! Csak néhány veszély darázsirtás közben: csípés (esetenként akár százas nagyságrendben), a vele járó allergiás reakció lehetőségével (rosszabb esetben sokkos állapot-halál), magasból leesés (tető, létra) …stb. Semmiképp se gondolja azt, hogy a hosszú ujjú ruházat önmagában védelmet biztosít a csípésekkel szemben, speciális ruházat szükséges.

Attól még, hogy befogásra kerül (valahogy) a királynő nem úszható meg a darázsirtás. Tekintve, hogy a darázs nem méh, nem a királynőhöz, hanem a fészekhez kötődik. Ha a királynő elpusztul, a kolónia nevel másikat, ha a fészket elpusztítjuk, a populáció is vele pusztul. Így mindenképpen szükséges az adott fészek felkutatása és a maradéktalan felszámolása.

A darázsirtás a legtöbb esetben kellemetlen és kényelmetlen munkapozíciókat követel meg, mivel a darazsak sajnos csak nagyon ritkán kényeztetnek el minket azzal, hogy könnyen megközelíthető helyre építik fészkeiket. Ezért, első lépésként, minden esetben a fészek vagy röplyuk megközelíthetősége és a biztonságos munkavégzés a kérdés. Amennyiben, ez megvan, biztosítható, akkor maga az irtás teljes védőruházatban, permetezéssel (olykor porozással, vagy mérgezett habbal kiegészítve) történik, majd lehetőség szerint a fészek eltávolításával zárul. Amennyiben, a fészek eltávolítására nincs lehetőség, nem kell aggódni, a fészekbe nem fog később beköltözni akár egy másik darázs család, a darazsak nem foglalkoznak a régi fészkekkel, pillanatok alatt építik ki új lakásukat.

Amennyiben, a szomszédos ingatlant nem lakják, vagy nem fordítanak kellő figyelmet a kialakult helyzetre, így a darázsirtás sem leszervezhető, akkor elsősorban csapdázni érdemes. Tudni kell azonban, hogy ez a módszer inkább csak kora tavasszal a fészkelő helyet kereső példányok esetében célravezető. Amennyiben a szomszédot nem zavarja a fészek, esetleg nem is lakja az ingatlant, nem sok esélyünk van a darázsmentességre.

Hívjon most