Lopódarázs: rémisztően néz ki, de veszélyes is?

A lopódarázs, vagy más néven fazekasdarázs az olyan darazsak összefoglaló neve, akik sárból építik a fészküket. A kaparódarazsak családjába tartozó, eurázsiai elterjedésű rovar, aki agyagból építi fészkét és lárvái etetésére pókokat helyez el benne. A feketenyelű lopódarázs Magyarországon rendkvül gyakori faj, így biztosan Te is találkoztál már vele.

Sokan megijednek kinézete láttán, viszont alapvetően egy teljesen békés fajról van szó. Most mindent megtudhatsz erről a különleges darázs fajtáról!

Félelmetes külső, békés természet

Bár megjelenésükben eltérőek lehetnek, a legtöbb kifejlett lopódarázs körülbelül 12-25 mm hosszú. Kicsit nagyobbak lehetnek, mint a hagyományos darazsak, de ez ne ijesszen meg! A félelmetes külső, békés természettel párosul.

Míg a hagyományos darázs élénk sárga csíkokat visel, addig a lopódarázs csak néhány sárga csíkot. Általában fekete vagy barna színűek, és a legnagyobb különbség a hagyományos darázshoz képest a rendkívül karcsú törzsük, ami körülbelül olyan keskeny, mint egy madzag. Színük általában fekete, de lehetnek halvány jegyeik is vagy kék fémes csillogásuk. Világos vagy sötét szárnyakkal rendelkeznek.

A lopódarázs különleges élete

A lopódarázs teljes metamorfózison megy keresztül, tehát életciklusuk során négy szakaszon mennek végig – tojás, lárva, báb (gubó) és kifejlett egyed. Fajtól függően évente egy vagy két nemzedék fejlődik ki. Tavasszal a telelő bábokból fejlődik a kifejlett egyed. Az új kifejlett nőstények különböző méretű sárcsövekből álló fészket építenek. Minden iszapcső több pókkal van ellátva, amelyeket a nőstény lopódarázs elkap és mérgével megbénít. A nőstény minden egyes iszapcsőben az első pókra petét rak, majd iszappal lezárja azokat. Az iszappók lárvák kikelnek a petékből, és a kifejlett nőstény iszappók által hátrahagyott zsákmánnyal táplálkoznak. Ezután a lárvák bábokká fejlődnek ki, és ez a folyamat általában három hétig tart. A lopódarázs bábok selyemgubót fonnak, hogy a következő tavaszig, amikor kifejletté válnak, átvészeljék a telet.

A kifejlett kártevők általában nektárral táplálkoznak, de a lárváknak fehérjére van szükségük a fejlődéshez. Ennek eredményeképpen a felnőttek pókokra vadásznak a kicsinyeikért, és méreggel bénítják meg őket. A lopódarazsak ezután visszahúzzák a zsákmányt a fészekbe, mindegyikre egyetlen tojást raknak, és a fészek belsejébe zárják őket. Amikor a lárvák kikelnek, a megbénított pókokkal táplálkoznak.

A lopódarázs fészke

A lopódarázs fészkek gyakran megtalálhatók otthonod körül is. Az általad megszokott darazsaktól eltérően a lopódarazsak nem élnek kolóniákban, és nem védik a fészküket. Nem is agresszívek, de megvédik magukat, ha fenyegetve érzik magukat. Gyakran előfordulnak a melegebb hónapokban hazánkban is.

Közismertek jellegzetes fészkeikről, amelyek csőszerűek, és több kamrát tartalmaznak (mindegyikben egyetlen tojás található). A lopódarázs jellemzően hosszú, vékony sípokra emlékeztető fészkeket épít, míg a többi iszapdarázs általában urna alakút.

Az építéshez a nőstény olyan területet keres, ahol bőséges iszap van (az agyag a kedvence). A sárfoltozó több helyről gyűjt sarat, ezért előfordulhat, hogy a fészkekben többféle színű sár található. Ezután a nőstény egyedül építi fel a fészket, miközben a hím őrzi azt.

Az állkapcsával golyóvá göngyöli a puha sarat. Ezt a labdát a mellső lábával viszi az építéshez kiválasztott helyre. A fejével és állkapcsával a sárból egy sima felületre nyomja, és nyálával urnává vagy csőszerűvé formálja azt.

Bér ez a faj nem védi agresszíven a fészket, viszont ennek ellenére óvatosnak kell lenni egy elhagyott lopódarázs fészek jelenlétében, mivel más, agresszívebb rovarok átvehetik azt.

Hol találkozhatunk lopódarázzsal?

A lopódarázs magányos fajnak mondható, tehát nem társas lény, és nem él kolóniákban. A fészkek tipikus helyei közé tartoznak az ereszek, a tornácok mennyezete alatti védett helyek, a nyitott garázsok vagy fészerek, pajták, védett épület falak és a padlások.

Ha szeretnéd megelőzni, hogy betelepedjen otthonba, akkor célszerű lezárni az alapzatot, a külső falakat, valamint a házba belépő közművek, ablakok és ajtók körül található réseket. Cseréld ki a törött vagy hiányzó tetőzsindelyeket, és győződj meg arról, hogy a kéményeken van-e fedő! Az is fontos, hogy a szivárgó csövek és lefolyók javításával, valamint az ereszcsatornák megfelelő működésének biztosításával megszüntesd a vízforrásokhoz való könnyű hozzáférést. Távolítsd el a törmelék kupacokat az ingatlan közeléből, amelyekben a lopódarazsak fészket rakhatnak!

Gyakori kérdések a lopódarázsról

A feketenyelű lopódarázs a kaparódarazsak családjába tartozó, eurázsiai elterjedésű rovar, amely agyagból építi fészkét és lárvái etetésére megbénított pókokat helyez el benne. Rémisztő megjelenése ellenére, békés darázsfajnak mondható.

Hogy néz ki a lopódarázs?

A kifejlett lopódarázs meglehetősen nagyra nő, 12-25 mm közötti hosszúságúak. Megjelenése az egyes fajoktól függően eltér, de általánosságban elmondható, hogy keskeny derekuk van, a mellkasuk és a hasuk között fonalszerű rész található, amely miatt úgy néznek ki, mintha megnyújtották volna őket. Színük a feketétől a fémes kékig terjed.

Hol találkozhatunk a lopódarázzsal?

A lopódarázs alapvetően nem mondható társas lénynek. Magányos faj, aki jellemzően lakóházak réseiben szeret letelepedni. A tipikus helyek közé tartoznak az ereszek, a tornácok mennyezete alatti védett helyek, a nyitott garázsok vagy fészerek, pajták, a védett épület falak és a padlások.

Kell félni a lopódarázstól?

A lopódarázs meglehetősen szelíd természetű, és a szúrós rovarok egy olyan fajtája, amely ritkán csíp. Bár nem mondhatók agresszívnek, képesek fájdalmas csípésre, és a mérgük elég erős ahhoz, hogy egyes embereknél allergiás reakciót váltson ki.

Segítségre van szükséged a darázsirtáshoz? Vedd fel velünk a kapcsolatot még ma, és mi 24 órán belül visszahívunk!

Hívjon most