Nyest: ismerd meg, hogy védekezhess ellene!

Félénk, kíváncsi és játékos. A nyest lopakodó, rendkívül ügyes vadász, aki a fák és az erdők mélyén keresi táplálékát. Karcsú teste révén a legszűkebb járatokba is gond nélkül elfér. Leginkább pocokkal táplálkozik, de egérféléket, madarakat, tojásokat és még üregi nyulat is fogyaszt, ha az van a közelében. Állandóan vadászik, és keresni az elejthető prédákat. Rendkívül bosszantó kis élőlény, aki nagy károkat tud tenni otthonunkban, és használati tárgyainkban. Most megmutatjuk, hogyan védekezhetsz ellene!

A nyest felismerése

A nyestnek hosszú, hajlékony teste van, csokoládébarna bundával és halványsárga foltokkal rendelkezik a torka körül. Nagy, kerek fülei és hosszú, bozontos farka van. Méretét tekintve egy kisebb házi macskához hasonlít. Körülbelül 60-70 cm hosszú és körülbelül 1-2 kg súlyú. A hímek nagyjából egyharmaddal nagyobbak, mint a nőstények.

Nem tévesztendő össze a menyéttel vagy a hermelinnel. A menyét és a hermelin sokkal kisebbek, mint a nyest. Őt sokkal nagyobb valószínűséggel láthatjuk a fákon, mint bármelyik említett fajt.

Nyest lábnyom

A hazánkban őshonos nyesteknek sok szőr van a talpukon. A legtöbb nyomolvasó könyv szerint ez bizony homályos nyomot eredményez.

Az elülső nyom általában 5-6 cm széles, és 5 karmos lábujj van rajta. A legbelső lábujj a legkisebb, és vagy csak halványan, vagy egyáltalán nem látszik. A hátsó nyomok valamivel kisebbek, 4-5 cm szélességűek. A hátsó lábak anatómiája nagyon hasonlít a mellső lábakéhoz, kivéve, hogy a kézfej párnát szőr borítja.

A nyest lábnyom nagyon hasonlít más ragadozókéhoz, és könnyen összetéveszthetők a görénnyel és a hermelinnel, mivel ezek az élőlények is öt ujjal rendelkeznek és hasonló méretűek.  Szélességük 3,5 cm, hosszuk pedig 4 cm.

A nyest hangja

A nyest általában néma, de párzási időszakban harsány „jajveszékelő” hangot ad ki. Általában érett tűlevelű erdőkben él, ahol odúkat épít üreges fákba vagy régi fészkekbe.

Nyest ürülék

A nyest ürülék gyakran tartalmaz szőrt és csontot, ragadozó életmúdjuknak köszönhetően. Változó méretű, 40-120 mm hosszú és 12 mm vastag az ürülék. Színe feketés, a szaga pedig édes illatú, friss állapotban ibolyaszerű. Jellegzetes „S-alakú”, mivel a nyestek ürítéskor tekergő mozdulatokat tesznek.

A nyest által okozott károk

A nyest károk gyakran nyáron keletkeznek, mivel az állatok territoriális viselkedése a párzási időszakban különösen hangsúlyos. Ha az autódban élő nyest megérzi egy másik nyest szagát, akkor agresszívvá válik – és beleharap a kábelekbe, tömlőkbe és minden másba, amit a fogai közé tud szorítani.

Ezeknek az élőlényeknek sajnos szokásuk a területük megjelölése. Ez pedig általában bizonyos következményekkel jár. Legkésőbb, amikor egy másik nyest is be akar költözni, a dolgok kezdenek bosszantóvá – és drágává – válni az autótulajdonosok számára. A betolakodó szaga ugyanis egyáltalán nem jön jól. Így bármi, aminek távolról is rivális szaga van, megrágják: tömlőket, hajtókarokat, gyújtáskábeleket stb.

A kártétel mértéke a március végétől nyár végéig tartó párzási időszakban ismét megnő. A nyestek ekkor különösen agresszívek.

Külsőre tagadhatatlanul aranyosak, de az a szokásuk, hogy bárhol fészkelnek, ahol meleg és kényelmes nekik, bármilyen anyagból, ami a közelükben van. Ez azt jelenti, hogy évente több ezer biztosítási káreseményért felelősek. Hajlamosak például az autók műanyag és gumi belsőit szétrágni, hogy kényelmes, meleg fészket rakjanak maguknak.

Hazánkban védett állatnak minősül a nyest, így körültekintőnek kell lenned az eltávolításukkal kapcsolatban.

Mit lehet tenni a nyest ellen?

Több lehetőséged is van. Az egyik egy speciális hangriasztó beszerzése, amely kellemetlen jeleket bocsát ki, és amelyeket csak a nyest hall. Vásárolhatsz szagriasztót is, amely azonban a kutyák és macskák számára érzékeny lehet. Egy másik hatékony módszer a nyest csapda felállítása. Lássuk a további lehetőségeket!

Mérgezés – felejtsd el!

A méreg kihelyezése tiltott, ráadásul nem is javasolt megoldás, hiszen a háziállatokra nézve halálos lehet. Plusz az így elpusztított, bomlásnak induló nyest tele van fertőzésekkel, és nem biztos, hogy hozzá tudunk férni a tetemhez.

Jelenleg nincs forgalomban kifejezetten nyest elleni méreg, és a biocid szabályozás értelmében tilos is nyest ellen más kártevő irtására irányuló forgalomban lévő méreg kihelyezése, igaz ezt ellenőrizni senki nem fogja.

Az egér, vagy patkánymérgek kihelyezése a nyest ellen nem engedett. Mivel a nyest harcias, és gyakran szerez sérüléseket, így a véralvadásgátló hatóanyagú rágcsálóirtók elvben hatékonyak lennének, viszont a ragadozó étrend miatt ezeket a mérgeket a nyest nem fogja elfogyasztani. Nem beszélve arról a bitrex nevű anyagról, ami a rágcsálóirtó szerekben megtalálható.

Nyest csapda

A nyest általában könnyen csapdába ejthető állat. A nyest csapdázása során az igazi kihívást az elszigetelt élőhelyeikre való eljutás és a sajátos területük felkutatása jelenti. Kíváncsi természetük nagyjából garantálja, hogy a csapdához vonzódnak, különösen, ha megfelelő csalit használunk. A legjobb módja a nyest elfogásának a csalival való fogás. A csalival megrakott csapdák közé tartoznak a földi és a fán elhelyezett csapdák.

A nyest csapdázása során alapvetően két választási lehetőséged van; a földön vagy a föld felett fogod be őket? Mindkét lehetőségnek megvannak a maga előnyei és hátrányai. A föld feletti csapdázáshoz egy erős ággal, rönkkel vagy rúddal ellátott támasztékra van szükség.

Ha élve szeretnéd befogni az állatot, akkor választhatsz élő ketreccsapdát. Csak ne feledd, hogy minden csapdát a lehető leggyakrabban ellenőrizz, lehetőleg naponta egyszer, hogy a csapdába ejtett nyest ne váljon a közelben élő ragadozók ételévé!

Ultrahangos riasztó

Intenzíven lüktető ultrahangot bocsát ki, amelyet a nyestek és hasonló rágcsálók különösen elviselhetetlennek találnak, ezért képes elriasztani ezeket az állatokat. A riasztó képes elriasztani a nyesteket az autók és teherautók motorteréből, ahol ezek az állatok kábeleket és egyéb műanyag alkatrészeket szoktak rágcsálni! Használható kamrákban, pincében vagy a padláson is!

De a kutyaszőr hat, nem…?

Sokak szerint ez egy rendkívül hatásos, bevált praktika. Végülis teljesen reális, hogy egy nagy adag kutyaszűrt berakunk a motortérbe, és ez elijeszti a nyesteket. A nyestek utálják a kutyákat, és már a szagukat érezve menekülni kezdenek. De mi van akkor, ha a szaghoz nem társul semmilyen kutyaugatás vagy vicsorgó fogsor? A nyestek bizony ezt megérzik, és a sokadik ilyen próbálkozás után tudni fogják, hogy át akarjuk verni őket. Arról nem beszélve, hogy mindezek után tele lesz minden a kellemetlen kutyaszőrrel, amit nem egyszerű eltakarítani. Összességében ez a trükk nem javasolt, és nem is annyira hatsásos.

Nyestriasztó aeroszol

A nyestriasztó aeroszol hasonlóan működik, mint egy rovarírtó spray. Különféle, a nyest számára kellemetlen aromás anyagokat tartalmaz, amely mindenféle egészségkárosító hatás nélkül tartja távol ezeket a kellemetlen kis ragadozókat. Az aeroszol kellemetlen bevonatot képez a kezelt alkatrészeken és felületeken, ezért a nyestek elkerülik azt.

Elsősorban az autók motorterének kezelésére ajánlják, de padlásterek kezelésére is alkalmazható ott, ahol a nyestek előfordulnak.

Porozás – az egyetlen hatékony megoldás

A ma ismert leghatékonyabb nyestriasztó módszernek számít a porozás. A porzás során, a nyest által megszokott területre egy erős illatú, kellemetlen ízű, de nem mérgező port juttatunk. Miután a kellemetlen betolakodó meglátogatta szokásos helyét, és megtapasztalta a kellemetlen szagot, – ami még a bundájára is ráragadt,- többé nem akar majd a padlásod közelébe menni.

A nyest por természetesen hatóanyagokat tartalmaz, többek közt levendulaolajat. A porzás profi kezeket igényel, így mindenképp érdemes szakemberre bízni a munkát! A porzás során egyenletesen mindent befedünk a porral egy porzógép segítségével.

Gyorsan, könnyen kivitelezhető megoldás, ami a hatását akár 2 évig is megőrzi. Azt tudni kell azonban, hogy leginkább száraz helyeken alkalmazható ez a technika, ahol nem mossa el az eső a port, és nincs kitéve párának a helyiség.

Gyakori kérdések

A hazánkban védett nyest ugyan aranyosnak és bújósnak tűnik, de éles fogaival és karmaival, valamint ragadozó életmódjával inkább egy kellemetlen kártevőnek mondható.

Mit eszik a nyest?

A nyest főként kisemlősökkel, például egerekkel táplálkozik, de akár nyúl nagyságú zsákmányt is elejthet. Szívesen eszik madarakat és fosztogatja azok tojásait is. Persze nem kizárólag húsevő, mivel gyümölcsöket és bogyókat is szívesen fogyaszt.

Hol él a nyest?

A nyest leginkább a ragadozóktól teljesen védett helyeket részesíti előnyben, ahol kényelmesen el tud bújni, meleg van, és még élelmet is talál. Kedvenc helyei közé tartoznak a padlások, a motorháztető, valamint a madárfészkek.

Mit érdemes tenni a nyest csapdába?

A fürj tojás, és a tojás népszerű az élelmek között, de gyakori a gyümölcs alapú csali, mint a málna, a cseresznye, az aszalt szilva, vagy a szeder. Ha növelnéd a csali hatékonyságát, akkor még szalonnával, füstölt kolbásszal, és virslivel is kísérletezhetsz.

Összességében elmondható, hogy a leghatékonyabban úgy tudsz megszabadulni ezektől a kártevő kis emlősöktől, ha profi szakembert hívsz, aki gyorsan és hatékonyan távolítja el otthonodból a nyesteket!

Segítségre lenne szükséged? Hívj minket bizalommal még ma!

Hívjon most