Darázs kisokos: fajok, életmód és veszélyek

Gondoltad volna, hogy a darázs társaságkedvelő rovar? Akár 10.000 dolgozóból álló kolóniában is élhet! Papír fészkeiket használaton kívüli állati odúkban, fák vagy épületek üregeiben építik. Csak az újonnan párosodott darázs királynők alszanak téli álmot, és tavasszal előbújnak, hogy megkezdjék a fészeképítést. A királynők tojásokat raknak, amelyekből steril nőstény dolgozók kelnek ki. A dolgozók veszik át a fészeképítést és az élelemgyűjtést, míg a királynő folytatja a tojásrakást. Ahogy láthatod, egy darázs élete rendkívül összetett, és sokszínű! Most nézzük meg közelebbről, hogy mit érdemes tudni a darazsakról általában!

A darazsakról általában

A darázs a Hymenoptera rend, Apocrita alrendjébe tartozó keskeny derekú rovar.  A legismertebb darazsak, mint például a lódarázs, a Vespidae családba tartoznak, és euszociálisak, így egy fészekben élnek együtt egy tojást tojó királynővel, és a nem szaporodó dolgozókkal. Az euszociális életmódban a testvérek kivételesen szoros rokonságban állnak egymással. A darázsfajok többsége azonban magányosan él, minden egyes kifejlett nőstény önállóan éli a mindennapjait, és szaporodik. A nőstényeknek jellemzően van egy ovipozitoruk (csőszerű szerv), amelyek a lárvák számára táplálékforrást biztosítanak, és a tojásrakásban is fontos szerepet játszanak. Védekezésre vagy zsákmányszerzésre használt fullánkká is átalakulhat bizonyos helyzetekben.

A darázs számos ökológiai szerepben részt vesz. Egyesek ragadozók vagy beporzók, így saját maguk táplálására, és fészkeik ellátására is alkalmasak. A magányos darazsak közül sokan parazitoidok, ami azt jelenti, hogy más rovarokra vagy más rovarokba (a tojástól, a kifejlett egyedig bármely életszakaszban) rakják petéiket, és gyakran saját fészküket is ilyen gazdaszervezetekkel látják el. A valódi parazitákkal ellentétben a darázslárvák végül elpusztítják gazdáikat. A darázs szinte minden kártevő rovaron élősködik. Emiatt a darazsak fontos szerepet játszanak az olyan fajok biológiai kártevőirtásában, mint a paradicsomban és más növényekben előforduló fehérlegy.

Darázsfajok

A méhekkel ellentétben a darázs egy ragadozó élőlény, amely más rovarokkal táplálkozik. A méhekkel közeli rokonok, de különálló faj. A darazsak megjelenésükben és temperamentumukban is különböznek. Hajlamosak nagyon territoriálisak lenni. Ilyenkor fészküket hevesen, sokkal nagyobb távolságból védik.

Világszerte több mint 30 000 darázsfaj létezik, de három típus van, amelyekkel a kártevőirtó szakemberek leggyakrabban találkoznak: a hagyományos darazsak (kecskedarázs és németdarázs), a papírdarazsak és a lódarázs.

Lódarázs

A lódarázs  (európai lódarázs vagy óriás lódarázs)  többnyire barna színű, és sárga csíkokkal rendelkezik.  Késő nyáron jelennek meg, és fészküket természetes üregekben, például fatörzsekben, vagy épületek üregeiben építik. A védtelen fészkeket általában barna, megrágott, korhadt fából készült burkolat fedi. Az európai lódarazsak jellemzően nem agresszívek, de többször is képesek megcsípni. Számos nagyméretű rovarral, például szöcskékkel, legyekkel, és mézelő méhekkel táplálkoznak. Fák nedvét, gyümölcsöket és mézharmatot is fogyasztanak.

Lopódarázs

A lopódarázs sárdarázs vagy fazekasdarázs néven is ismert. A darazsakhoz képest nagytestű, 1,5-3 centiméter ohosszú karcsú rovar. Teste alapvetően fekete, kisebb sárga foltokkal – ezért olykor „fekete darázsként” is emlegetik. Ugyanakkor nem összetévesztendő a például Ausztráliában előforduló Nagy fekete darázzsal, ami egy még hosszabb testű rovar. A lopódarázs lárváit szúrásával megbénított pókokkal táplálja. Nem kifejezetten agresszív rovar, az embert csak akkor szúrja meg, ha megtámadják.

Szamuráj darázs

A távol-keleten őshonos szamuráj darázs természetes táplálékát, a márványpoloskát követve jutott el Európába és Észak-Amerikába az elmúlt évtizedben. A történethez hozzátartozik, hogy az Egyesült Államokban egyfajta biológiai növényvédelemként tudatosan kísérleteztek a darázsfajjal a márványpoloska túlszaporodása miatt, de a jelek szerint a tudósoktól függetlenül, természetesen is megjelent a poloska nyomában. A szamuráj darázs kifejezetten apró, mindössze 2 miliméter hosszú. Petéjét a poloska tojásaiban helyezi el, a lárvája a tojást felfalva „oldja meg” saját tápanyagszükségletét.

Német darázs és kecskedarázs

Az átlagos német darázs körülbelül 1,2-1,3 centiméter hosszú, színezete sárga, és fekete sávos. Könnyen összetéveszthető közeli rokonával, a kecskedarázzsal. A csekély különbség, hogy a német darázs pofájának elülső részén van három fekete pont, valamint a potroha is fekete pöttyös. A kecskedarázs pofájáról hiányoznak a fekete pontok, és a potrohán sincsenek külön fekete pöttyök.

Mindkét darázs szívesen épít fészket védett helyeken, például padlásokon, garázsokban és fal üregekben, ahonnan könnyen kijuthatnak a szabadba. Kívülről fészkelhetnek régi rágcsáló üregekben, odvas fákban és bokrokban is. Az európai, és az angol darázs rovarokkal, nektárral és édes ételekkel táplálkozik. A méheknél agresszívebbek, és megtámadnak, ha megzavarjuk a fészküket. Többször is megcsípnek, ha fenyegetve érzik magukat!

Papírdarázs

A papírdarazsak az általuk épített esernyő alakú papírfészekről kapták a nevüket. Fészkeiket a lakóházak udvarán találjuk meg gallyakon, ágakon, tornácok mennyezetén és más helyeken lelógatva. Maguk a papírdarazsak többnyire barna színűek, sárga jegyekkel, míg néhány papírdarázs faj vörös színekkel rendelkezik. Nektárral és más rovarokkal, köztük hernyókkal és legyekkel táplálkoznak. A papírdarazsak megcsípnek, ha fenyegetve érzik magukat, de általában nem agresszívek.

Most, hogy végigvettük az itthon gyakori darázs fajtákat, és jellegzetességeiket, nézzük meg közelebbről a táplálkozási szokásaikat is!

A darázs táplálkozása és életmódja

A darázs előszeretettel fogyaszt cukros vagy magas fehérjetartalmú ételeket, különösen gyümölcsöket, különböző virágok nektárját, virágport, növényeket és mézet, hogy magas energiaigényüket kielégítsék túlélésük érdekében. Az egyik fő ok, amiért kártevőként tartják őket számon, a gyümölcsök iránti vonzalmuk. Amikor más rovarok levadásszák a fák vagy a növények nedvét, a megmaradt váladék a rovar hátára tapad, és egy harmatcsepphez hasonlít, amelyet mézharmatnak neveznek. A darazsak szívesen isszák ezt a nedvet, hogy jól lakjanak vagy hidratáltak maradjanak.

A darázslárvák szintén édes folyadékot termelnek, amelyet a kifejlett egyedek fogyasztanak. Egyes darázsfajok az emberi táplálékot is felfalják, ami a grillező helyek közelében igencsak zavaró. Ami lenyűgöző, hogy a felnőtt darázs étrendje eltér a lárvákétól. A lárvák csak húst esznek, mivel a nekik hozott ételekre kell hagyatkozniuk. Ennek eredményeképpen gyakran rovarokkal táplálkoznak. A felnőtt darazsak állatokat szúrnak meg és bénítanak le, majd ezeket az állatokat a darázsfészkükbe viszik, hogy beléjük rakják a tojásaikat, majd lárváik pedig ezeket az állatokat eszik meg, amikor felnőnek.

A darázs életmódja

A darázs kolóniák életciklusa kora tavasszal kezdődik az új darázs királynő születésével, és télen ér véget a kolónia királynőjének halálával. Minden darázs kolóniában ugyanaz a kasztrendszer működik: egy tojást tojó darázs királynő, steril nőstény munkás darazsak és hím darazsak.

Tavasz – új kolónia alapítása

A termékeny darázs királynők előbújnak a téli hibernációból, hogy megfelelő helyet keressenek a fészeképítéshez. Minden egyes darázs teljes metamorfózison megy keresztül a fészek sejtjében, amíg kifejlett darázs nem válik belőlük.

A darázs fészkek saját nyálukkal kevert, megrágott fából, úgynevezett fapépből állnak. A királynő néhány sejtet épít, és belehelyezi tojásait, amelyekből felneveli az első dolgozó darazsakat. Ezek a darazsak veszik át a fészeképítés folyamatát, nevelik fel a fiatalokat és keresnek élelmet a terjeszkedő kolónia számára.

A királynő teljes munkaidőben tojástermelővé válik, és naponta 200-300 tojást termel. Feromonokat is kibocsát annak érdekében, hogy a kolónia egységben maradjon.

Nyár – a kolónia terjeszkedése

A kolónia és a fészek gyors ütemben növekszik – tavasszal körülbelül 5000 darázs van a fészekben, míg a nyár derekán akár 10 000 darázs is lehet!

A fészek a kolóniában élő rovarok számának növekedésével a golflabda méretéről, focilabda méretűre nő (a darazsak képesek bármilyen alakú fészket építeni, hogy a rendelkezésre álló helyhez igazodjanak).

Késő nyár – a kolónia csúcspontja

A nyár vége felé a kolónia növekedése a tetőfokára hág, és a királynő tojásokat termel, amelyekből új királynők, valamint termékeny hím darazsak fejlődnek ki.

Ősz – a kolónia hanyatlása

Az időjárás lehűlésével a meglévő királynő életének végére érünk, és a kolónián belüli társadalmi struktúra kezd felbomlani.

A megmaradt darazsak nem kötelezik el magukat a fészek iránt, és kényeztetik magukat cukros ételekkel, például rothadt gyümölccsel, vagy akár a Te ebédeddel!

Az új királynők elhagyják a fészket, ezt követően a hím darazsak megtermékenyítik őket, majd a következő évig találnak egy helyet a téli álomra.

Késő ősz/tél – a kolónia vége

Az egész fészek és a kolónia elpusztul. Majd az egész életciklus kezdődik elölről!

A darázs fészek

A különböző darázsfajok különböző anyagokból építik fészküket, és a számukra csábító helyek is elétérőek. A legtöbb esetben a darázs fészek úgy néz ki kívülről, mintha papírdarabokból állna össze. A belseje egy méhkaptárra hasonlít, apró, sejtszerű méhsejt szerkezetekkel. Az ilyen típusú fészek általános tapintása (nem ajánljuk, hogy megérintsd!) papírszerű. Egyes esetekben úgy nézhet ki, mint egy megkeményedett vattapamacs.

Egy másik népszerű megjelenés talán ismerősebb lehet számodra – a miniatűr fazék forma. Egyes darázs fajok olyan fészkeket építenek, amelyek kis vázákra vagy sárkupacokra hasonlítanak. A legtöbb esetben ezek kisebbek, mint a papír változat, mivel a fajok egy része magányosan él.

Miből készül egy darázs fészek?

A legelterjedtebb anyagok közé tartoznak a megrágott fa rostjai (ez adja a papírszerű kinézetet), a gyanta vagy a sár (a magányos fajoknál elterjedtebb). Ez határozza meg a darázs fészek színét is – hogy szürke vagy barnás színű.

Hogyan készítenek fészket a darazsak?

A darazsak a saját váladékukból, és az általuk gyűjtött különböző anyagokból építik a fészküket (ahogy fentebb is említettük).

A papír darázs fészkek megrágott fából készülnek, így olyanok, mint egy papírmasé. A rovarok megrágják a rostokat, majd nyálukkal összeragasztják azokat, és az egész szerkezetet formába öntik. Általában kicsiben kezdik, majd minden generációval egyre nagyobbra nőnek. Ha nem zavarják őket, könnyen hatalmas méreteket is elérhetnek.

Egy másik alternatíva a sár. A darazsak összegyűjtik és a fészkükbe viszik, gondosan megmunkálva leendő otthonukat, általában körkörös mozdulatokkal. Amint az általuk lerakott gyűrű kiszárad, egy másikat raknak rá. Építményeik gyakran hasonlítanak egy vázára, vagy más kerámia formára.

A darázscsípés veszélyei

A darázscsípés fájdalmas, így ha megcsíp, azonnal tudni fogsz róla. Ezek a csípések helyi reakciót váltanak ki, amely éles égő érzést okozhatnak.

A darázscsípés tünetei a következők:

  • Fájdalom és égő érzés
  • Vörösség
  • Duzzanat
  • Viszketés

Tudnod kell, hogy a helyi reakciók a legtöbb esetben enyhék, és a legtöbb embernek nincs szüksége orvosi ellátásra darázscsípés esetén!

A darázscsípés fájdalmas, de általában nem veszélyes. Kivéve persze, ha rovar allergiád van, és allergiás vagy a darázs mérgére. Ilyen esetben a tünetek gyakran röviddel a csípés után – néha percen belül – jelentkeznek. A reakció súlyossága egyénenként változó, így a méreg egyesekre csak enyhén hat.

Az enyhe allergiás reakció jelei közé tartozik a csalánkiütés (légzési nehézség nélkül) a csípés helye közelében, valamint a test más részein. Egyeseknél enyhe vérnyomásesés is jelentkezik, ami szédülést okozhat.

Összességében nem minden allergiás reakció életveszélyes, és a csípés területén lokalizált enyhe reakció általában otthon is kezelhető!

Gyakori kérdések a darazsakról

A darázs különféle ízeltlábúakkal és állati fehérjeforrásokkal táplálkozik. Nagy, erőteljes vágó állkapoccsal rendelkezik a zsákmány elfogásához, leigázásához és feldolgozásához, nagy szemekkel a potenciális zsákmány felismeréséhez, és képesek repülni, illetve lebegni annak érdekében, hogy mielőbb felkutassák a táplálékot. Bár a darazsak jól ismertek szúró képességükről, nem a fullánkjukkal fogják el vagy igázzák le a zsákmányt. Mérgüket kizárólag védekezésre használják, elsősorban a gerinces ragadozók ellen.

Ugyan a darázsméreg mérgező, fájdalmas és hatékony a gerincesek ellen, de meglehetősen lassan hat a rovarokra nézve, hacsak a fullánkot nem az idegrendszer központjába juttatják be. Ráadásul a darazsaknak nincs szükségük a zsákmányuk megcsípésére, mivel erős állkapcsokkal rendelkeznek, amelyekkel az elhalt fákból származó anyagot rágják ki, és percek alatt át tudják vágni a kemény rovarhálókat.

Ha darázs fészket észlelsz otthonodban, akkor a legjobb, ha a házi praktikák helyett  azonnal hívsz minket! Íme néhány gyakori kérdés, amelyek felmerülhetnek benned!

Hogyan csíp a darázs?

A darazsak fullánkja a csípés után is a testükön marad. A fullánk úgy néz ki, mint egy kis tű, és a darázs ezt használja arra, hogy mérget fecskendezzen az áldozatába. A méreg arra szolgál, hogy megbénítsa a kis rovarokat, és vissza tudja vinni őket a fészkébe, de arra is kiváló eszköz, hogy meggyőzze a nagyobb ragadozókat, hogy ne szórakozzon velük.

Mi a különbség a darázs és méh között?

A méhek, és a darazsak megjelenésükben nagyban különböznek egymástól. A méhek általában testesebbek, és szőrösebbek, ami segíti őket a virágpor gyűjtésében és terjesztésében. A darazsak karcsúbb testalkatúak, karcsú lábakkal rendelkeznek, testük pedig nem szőrös, inkább fényes.

Mit eszik a darázs?

A felnőtt darazsak - a társas és a magányos darazsak egyaránt - rovarok és pókok helyett csak cukorral táplálkoznak. A vadonban a cukrokat a virág nektárból és a levéltetvek által termelt mézharmatból nyerik. A darázslárvák is termelnek cukros folyadékot, amelyet a felnőttek előszeretettel fogyasztanak.

Hogyan ismerheted fel a darázs királynőt?

A darázs királynő lényegében a fészek vezetője, és fő feladata a tojásrakás. Élénk sárga és fekete csíkokkal, háromszög alakú fejjel, és éles, hegyes fullánkkal rendelkezik.

Reméljük sikerült minden érdekességet megtudnod a darazsakról. Ha darázs fészekkel, vagy kolóniával találkozol otthonodban, akkor ne próbáld meg egyedül kiírtani őket, hiszen rendkívül veszélyes lehet a csípésük. A darázsirtást jobb, ha egy profi szakemberre bízod!

Felkeltettük az érdeklődésedet? Vedd fel velünk a kapcsolatot még ma, és mi 24 órán belül visszahívunk!

Hívjon most